کد : 3819      تاریخ : چهارشنبه، 25 تير 1393
تعداد بازدید : 1952
واکنش‌های احساسی در قبال فجایع فلسطین باید به بینش تبدیل شود
مدیر انتشارات سایان: واکنش‌های ما در قبال موضوع فلسطین باید به عمق بیاید.

نویسنده «دایره المعارف مصور تاریخ فلسطین» اظهار داشت: ماجرای این روزهای فلسطین و واکنش‌های ما در قبال این قضیه باید از حالت احساسی خارج شود و به عمق بیاید تا اگر قرار است راهپیمایی و موضع‌گیری هم صورت گیرد با این بینش باشد.

حامد کفاش، نویسنده، پژوهشگر و مدیر انتشارات سایان در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی «منانشر» اظهار داشت: اتفاقاتی که در فلسطین و غزه می‌افتد یک بحث تاریخی است و مردم باید در ابتدا درباره محدوده جغرافیایی این اتفاقات آگاه شوند. آنها باید بدانند که چرا فجایعی که این روزها شاهدش هستیم در غزه و نه در کرانه باختری پیش آمده است. متاسفانه اگر در این خصوص از مردم سوال کنیم شاید اطلاعاتشان عمق چندانی نداشته باشد. در حالیکه اگر شما از ابتدا درباره تاریخ این منطقه، تاریخ روی کار آمدن حماس، جدا افتادن غزه از کرانه باختری و... آگاهی دقیقی داشته باشید، می‌توانید اتفاقات این روزهای فلسطین را نیز درک کنید.

وی افزود: کشتارها و فجایع این روزهای نوار غزه دلیلی دارد و منشا آن ربوده شدن سه اسراییلی بوده که هرچند حماس آن را انکار کرده؛ اما همین ماجرا جرقه اتفاقات این روزهاست. بنابراین ما باید به اخبار روز تسلط داشته باشیم و البته در کنار آن باید علت واقعی این کشتارها و پیشینه تاریخی قضیه را بدانیم.

کفاش تصریح کرد: ماجرای این روزهای فلسطین و واکنش‌های ما در قبال این قضیه باید از حالت احساسی خارج شود و به عمق بیاید تا اگر قرار است راهپیمایی و موضع‌گیری هم صورت گیرد با این بینش باشد. نظر من این است که ماجراهای مقطعی فلسطین باید به بینش تبدیل شود و این اتفاق با دانستن کامل ماجرا و اتفاقات محیطی این منطقه خواهد افتاد.

این نویسنده و پژوهشگر با اشاره به مباحثی که در سال‌های اخیر در خصوص حمایت از حماس، سوریه و... مطرح بوده است، اظهار داشت: ماجرای حمایت یا عدم حمایت از حماس و سوریه و.. ممکن است برای بعضی‌ها تبدیل به شبهه شود و تا وقتی این شبهه‌ها مورد بررسی قرار نگیرد، در ذهن مردم و حتی متدینین باقی خواهد ماند. ما باید در این خصوص به سوالات مردم پاسخ دهیم؛ چون اگر آنها تحلیل شفاف و درستی از ماجرا داشته باشند خودشان به صحنه می‌آیند و قطعا پشتیبانی می‌کنند؛ اما اگر به هر دلیلی در این خصوص سکوت اختیار کنیم چنین شبهاتی در ذهن مردم باقی خواهد ماند یا واکنش‌هایشان مقطعی خواهد بود.

وی افزود: این تشریح کامل باید در کتاب، آثار مستند و سایر هنرها اتفاق بیفتد تا ما بتوانیم در خصوص مسایل فلسطین به عمق برویم وگرنه همه واکنش‌ها احساسی و مقطعی می‌شود. 

کفاش در خصوص کتاب‌های حوزه فلسطین که در حال حاضر در بازار نشر کشور موجود است، توضیح داد: یکی از ضعف‌هایی که در این زمینه با آن روبرو هستیم، این است که اغلب این آثار کتاب‌های دولتی هستند. البته لزوما کتاب، دولتی اثر بدی نیست؛ اما وقتی ناشری وابسته به دولت کتابی را چاپ می‌کند خیلی دغدغه توزیع آن را ندارد و این اولین مشکل است. وقتی من به عنوان یک ناشر خصوصی کتابی در زمینه فلسطین منتشر می‌کنم، اگر نتوانم آن را بفروشم هم خودم و هم کتابم نابود می‌شویم و همه تلاش‌هایمان از بین می‌رود. درحالیکه ناشر دولتی بعد از چاپ چنین کتابی تشویق می‌شود، همه برایش به به و چه چه می‌کنند و می‌گویند که به وظیفه‌اش عمل کرده است. بعد هم کتاب در انبار خاک می‌خورد و هیچ اتفاقی هم نمی‌افتد. چون ناشر دولتی با خودش فکر می‌کند با چاپ این اثر وظیفه‌اش را در خصوص فلسطین انجام داده است.

او ادامه داد: مشکل بعدی این است که بعضی از این ناشرها ادعا می‌کنند که کتاب‌های مربوط به فلسطین فروش ندارد، در حالی‌که با این حرف می‌خواهند ضعف و عدم توانایی خودشان را به حساب این بگذارند که کتاب مخاطب ندارد؛ اما چنین نگاهی اصلا درست نیست. مثلا ما در سال گذشته کتاب«دایره المعارف مصور تاریخ فلسطین» را با تیراژ 5000 جلد چاپ کردیم که شمارگان نسبتا بالایی است. درحالیکه امروز خیلی از ناشرها کتابشان را با تیراژ 500 و 400 جلد روانه بازار می‌کنند. در حال حاضر هم در حال تدارک انتشار چاپ دوم این کتاب هستیم که سعی کردیم با افزودن عکس و نقشه و بازآرایی و... آن را غنی‌تر کنیم.

این نویسنده گفت: ما در خصوص قصه تاریخی فلسطین با ضعف‌های مواجهیم و بعد این مساله در ادبیات، شعر و رمان‌هایمان هم نمود پیدا می‌کند. این مساله مورد تاکید مقام معظم رهبری و نظام است؛ ولی متاسفانه می‌بینیم که کتاب تاریخی خوب، زمان خوب، شعر خوب در این زمینه وجود ندارد. ممکن است آثار معدودی هم باشند که در این حوزه خوب ظاهر شده‌اند ولی قضیه به صورت یک جریان در نیامده است. مثلا در حوزه فیلم هم جز کار آقای سیف الله داد هیچ کار جدی در حوزه فلسطین صورت نگرفته است. اتفاق این فیلم هم خیلی تاثیرگذار بود؛ ولی این خط سیر ادامه پیدا نکرد. متاسفانه ما قضیه را کمی دچار شعارزدگی می‌کنیم. مثلا جشنواره برگزار می‌کنیم، جایزه می‌دهیم و... ولی آثارمان وارد بطن جامعه نمی‌شود.

پایان پیام/